Tęczowa sesja

Projekt tęczowych sesji zdjęciowych był moim debiutanckim projektem z okazji otwarcia mojego studia fotografii noworodkowej. Miały to być przede wszystkim sesje promujące powstanie mojego studia. Jednakże udało się wykonać piękny gest w stronę szczególnej grupy kobiet.

Historię tęczy i projektu przeczytacie poniżej.

Uczestniczki pierwszej tęczowej sesji zdjęcowej, od lewej: Justyna Skowrońska z córeczką Arletką, Katarzyna Sosnowska z córeczką Julią, Justyna Kożdoń-Bardoń z synkiem Karolkiem, Magdalena Soduś z córeczką Hanią, Edyta Żemła z synkiem Brunem, Karolina Dudek z córeczką Polą.

Uczestniczki drugiej tęczowej sesji zdjęcowej, od lewej: Małgorzata Brusers-Marks z synkiem Mikołajem, Patrycja Dastych z synkiem Wojtkiem, Paulina Mostowska z córeczką Alicją, Marta Orzechowska z córeczką Zuzią, Klaudia Żuterek z córeczką Lilianą, Barbara Jacecko z córeczką Adrianną.

Skąd pomysł na tęczową sesję zdjęciową?

Pomysł ten chodził za mną już od dłuższego czasu, czekał tylko na odpowiedni moment i z pełną świadomością przyznaję, że był to doskonale trafiony czas. Od dawna chciałam wykorzystać świece dymne do sesji fotograficznej. To był doskonały plan na ich wykorzystanie! Założenie było takie iż powstanie jedna grupa 6-ściu kobiet uczestniczących w sesji. Ostatecznie zdecydowałam się na wykonanie dwóch sesji, z dwoma grupami kobiet i ich dziećmi. I jestem z tej decyzji w 100% zadowolona. Każda uczestniczka projektu dołożyła cegiełkę w postaci swojej obecności oraz obecności dziecka, by projekt można było zrealizować.

Zdjęcia wykonane na żorskim rynku, w tle piękna karuzela.

Jakie jest znaczenie tęczowej sesji?

Tęcza to symbol światła nadchodzącego po ciemnej burzy, radości po przytłaczających falach smutku, pamięci o bolesnych wydarzeniach, a zarazem szczęścia z nowych radosnych chwil. Rainbow woman to wyjątkowe kobiety, kobiety które przeżyły utratę swojego dziecka. Tęczowe sesje to gest zjednoczenia się z wszystkimi wyjątkowymi kobietami, które tego doświadczyły. Dlatego z tego miejsca serdecznie dziękuję wszystkim razem i każdej uczestniczącej mamie z osobna. Wykonałyście ogromny gest miłości w stronę takich wyjątkowych mam.

Kim były kobiety uczestniczące w tęczowych sesjach zdjęciowych?

Wszystkie 12-ście kobiet, które wzięły udział w sesjach to wspaniałe mamy. Były wśród nich także tęczowe mamy, dlatego tym wspanialszy był ten projekt, że w jego powstaniu towarzyszyły również te wyjątkowe mamy.

Pewna osoba podzieliła się swoim talentem i dla tęczowych sesji napisała wzruszający wiersz. Przeczytajcie koniecznie

pusto

przymykasz powieki

pusto

i tak już na wieki?

gdzie rączki?

gdzie brzuszek?

i usta?

marzeniem

a dusza tak pusta

po pustce wdarła się burza

głośna!

krzykliwa!

i duża!

cóż po niej?

rozmyta łez deszczem

wciąż pytasz

jak długo jeszcze?

wnet ciepło twarz twą ogrzewa

powoli ustaje ulewa

na Niebie cud dobrze znany

Siedmiu barw płaszczem odziany

czerwień – dłonią miłości

pomarańcz – blaskiem radości

złoto – siły nagrodą

zieleń – nadziei ochłodą

błękit – spokoju wodą

indygo – smutku pieczęcią

purpura – nowego częścią

po deszczu…

i chmur już niewiele

wnet wstajesz

na duchu i ciele

kochałeś

i tak już zostanie

i kochać będziesz

gdy nowe nastanie

POETA*

Jak powstawały tęczowe zdjęcia ze świecami dymnymi możecie zobaczyć na krótkim filmie z procesu postprodukcji – obróbki w programie.